Sözleşmelerimiz rekabete aykırıymış, değiştiriyoruz
11 Nisan 2012

Sözleşmelerimiz rekabete aykırıymış, değiştiriyoruz


Siemens Sanayi Yönetim Kurulu Başkanı Zafer İncecik, ‘kırmızı ışık karteli kurdular’ iddialarını, ‘asılsız, kanıtsız’ diye reddetti. İncecik, buna karşın ‘kartel’ oluşumunu sağlayan ‘bayilik sözleşmeleri’ için, ‘Rekaket Kanunu’na aykırıymış, değiştirdik’ dedi.

SIEMENS Endüstriyel Çözümler ve Hizmetler Direktörü Mehmet Acarla, Siemens’in Bayilik sözleşmesinin rekabete aykırı maddeler içerdiğini belirterek bu maddeleri değiştirdiklerini söyledi. Acarla, dün Siemens Sanayi ve Ticaret A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Zafer İncecik’le birlikte yaptığı basın toplantısında yaptığı açıklamada, ‘Rekabet soruşturması sırasında Rekabet Kurulu tarafından sözleşmelerimizdeki bazı maddelerin mevzuata uygun olmadığı konusunda uyarılar geldi. Biz de sözleşmelerimizdeki çeşitli maddeleri daha soruşturmanın sonuçlanmasını beklemeden değiştirdik’ dedi.

YASAĞI KALDIRDIK: 

Acarla, bu maddeler arasında en önemlisinin ‘basında da dikkat çekilen’ bayilik sistemine giren firmanın bayilikten çıkışı önündeki en önemli engel olan ‘rekabet yasağı’ maddesi olduğunu belirtti. Acarla, ‘Rekabet yasağı maddesini kaldırdık. Bu madde sözleşme bittikten sonra da bayimizin 3 yıl boyunca bizimle rekabet edemeyeceğini, üretim ve satış yapmamayı kabul ettiğini içeriyordu’ diye konuştu. Mehmet Acarla Siemens’in sinyalizasyon ürünleriyle ilgili uyguladığı bir malzeme fiyat listesi olduğunu, bu listedeki fiyatlar dışında aynı ürünün farklı fiyatlarla satılmasının mümkün olmadığını savundu. 

BİZ BÜYÜK ŞİRKETİZ: 

Siemens Sanayi ve Ticaret A.Ş. Genel Müdürü Zafer İncecik ise, iddiaların asılsız ve kanıtsız olduğunu savundu. İncecik, Siemens’in binlerce çalışanı, bayisi ve tedarikçisi olduğunu belirterek, ‘Biz 100 bin kişilik bir aileye iş istihdam sağlayan bir şirketiz. Biz Türkiye’de araştırma geliştirme de yapıyoruz. Geçen yıl 438 milyon Euro’luk ihracat yaptık. Siemens çatısında verilen vergiler 180 trilyonu bulmaktadır’ dedi. İncecik, Rekabet Kurulu’nun kararıyla ilgili sürecin devam ettiğini, Danıştay’ın son kararı vereceğini belirtti.

GEZİLER TEKNİK TANITIM: 

Z
afer İncecik, kurumunun dış gezilerine bayilerinin ve bürokratların katılmasının normal ve yasal olduğunu belirterek, bu gezilerin ‘teknik bilgilendirme’ amacıyla düzenlendiğini söyledi. İncecik, ‘Bir sistemi yerinde görmeleri ve incelemeleri gayet normal ve hatta gerekli. Bunun yasa dışı bir yanı da yok’ diye konuştu. İncecik, ihale verenle ihale alanların aynı gezide olmasının da bu bakımdan mahzuru olmadığını savundu.

Çelik: Siemens’ten arayıp ‘Faturaları verirsen yanarsın’ dediler

SIEMENS
 Bayisi Sintek’in sahibi Fahir Çelik, dün Hürriyet’te yayınlanan sözleri üzerine kendisinin Siemens avukatlarının aradığını ve ‘bayilik sözleşmesi gereği konuşmaması gerektiğini’ söylediklerini bildirdi. Çelik, Siemens’in aynı ürüne çok farklı fiyatlar içeren faturalar kestiğini ancak bu konudaki faturaları kendisinin ibraz etmesi halinde yasal olarak sözleşmeyi ihlal etmiş sayılacağını bildirdi. Çelik, ‘Yapılması gereken Simens’in faturalarının incelenmesi. Herşey o faturalarla çok daha iyi anlaşılır’ diye konuştu. Fahir Çelik, Siemens’in bu olayı çok hafife aldığını ve bu nedenle de kötü duruma düştüğünü söyledi.

FATURALARI İNCELESİNLER: 

Çelik şöyle konuştu: ‘Siemens açıklamasında öyle gaf var ki diyor ki ‘Biz bütün bayilere aynı fiyat tarifesini uyguladık, malları eşit fiyatla verdik’. Ama durum öyle değil. Bir cihazı 1 milyar liraya da sattı 10 milyar liraya da. Mali belgelere faturalara baksınlar yeter. Hakim durumda olmak için ihaleleri de takip etti. Şu işte yüzde 60 kırın, yüzde 40 kırın dedi. Biz bu kırımları kendi başımıza yapmadık ki. Mudanya Kavşağı yok diyor ama doğru. Bandırma’da da var. Firma 6 milyara işi aldı o firmaya yüzde 90 indirim yapıldı. Bir cihazı bana 3 milyara satmış, aradan 8 ay geçmiş 1 milyara satmış. Nedeni de şu; ‘Sen bu cihazı oraya satacaksın ben sana 1 milyara vereceğim’. Mesela Ankara bayisi çok çok ucuz fiyatlara ürün satmış. Farklı fiyatlar farklı yerlerde. Kendi faturalarına herhalde bakmıyorlar böyle açıklama yapıyorlar. En namuslusu otursunlar hatalarını kabul etsinler ve özür dileyip düzelteceğiz desinler. Siemens o zaman daha itibarlı olur.’

MUDANYA İŞİNİN ASLI: 

03.09.2002’de TCK 14’üncü Bölge Müdürlüğü (Bursa) ihalesinde yaklaşık maliyet 64 milyar lira olarak belirlendi. Trasin Elektronik Ltd. Bu ihaleye bu rakama yakın teklif verdi. (Kavşak Halojen ampullü yani ucuz malzemeli olduğu halde). İhaleye Siemens bayilik sisteminde yer almayan bir firma da girdi ve 36 milyar lira teklif verdi ve ihaleyi aldı. Aynı bölgede 31.05.2004 tarihinde düzenlenen ihaleyi ise ilk ihaleye 60 milyar liraya yakın teklif veren Trasin Elektronik Ltd. girdi ve ihaleyi 8 milyar 915 milyon liralık teklifiyle aldı. Üstelik aldığı ihalede ‘ledli malzeme’ kullanması gerekiyordu ve ilk teklif verdiği ihaleye göre bu malzeme çok daha pahalıydı.

MALATYA’DA TULUM: 

Siemens bayisi Trasin Elektronik Ltd., diğer bölgesi Malatya’daki ihalelerde ise tulum çıkardı. Trasin, 03.01.2002-19.12.2003 tarihleri arasında Malatya Büyükşehir Belediyesi’nce açılan 14 sinyalizasyon ihalesinin tamamını teklif alma usûlüyle aldı. Bütün Malatya ihalelerinde Trasin ile birlikte EMT ve Sinyalizasyon A.Ş prosedüre uygun olarak teklif verdiler. 

İtirafçı işadamına ceza verilmesin 

SİEMENS
’in kurduğu ‘fiyat yükseltip ihale alma düzenini’ ceza alma pahasına kendisinin ihbar ettiğini belirten Süleyman Erseven, ‘Buradan Sayın Başbakan’a sesleniyorum. Bu ülkede itirafçı olacak işadamına ceza verilmesini önleyecek bir kanun yada kararname çıkarsınlar, yüzlerce işadamı yüz trilyonlarca liralık yolsuzlukları bütün ayrıntılarıyla anlatır. Ben ülkemin soyulmaya başladığını gördüm ve kendim batma riskini de ceza almayı da göze alıp ihbarda bulundum.’ 

Ceza gerekçesi neydi

TÜRKİYE 
genelinde kurmaya çalıştığı ‘trafik sinyalizasyon karteli’ hakkındaki yayınları ‘belgesiz ve dayanaksız’lıkla suçlayan Siemens Sanayi ve Ticaret A.Ş.’nin 10.2 trilyon liralık ceza almasına neden olan Rekabet Kurumu gerekçesi şöyle: ‘Siemens Koordinatörlüğünde oluşturulan Siemens bayilik sistemi ve söz konusu sistem sonrası kamu alımlarında gerçekleştirilen rekabete aykırı eylemlerle trafik sinyalizasyon pazarında rekabeti sınırlama amaç ve etkileri nedeni ile 4054 Sayılı Kanun’un 4’üncü Maddesi’ni ihlal ettiklerine, Siemens Sanayi ve Ticaret A.Ş’nin Kanun’un 16’ıncı Maddesi’nin ikinci fıkrasına gereğince idari para cezasıyla cezalandırılmasına oy çokluğu ile karar verildi. Buna ek olarak teşebbüse, bildirilmeyen bayilik sözleşmeleri nedeniyle Kanun’un 10’uncu Maddesi ile 16’ıncı Maddesinin 1’inci Fıkrası (c) bendi ve üçüncü fıkrası uyarınca 3.3 milyar lira idari para cezası verilmesine ve teşebbüsün yönetim organlarında yer alan kişilere de ayrı ayrı olmak üzere bu cezanın yüzde 5’i oranında idari para cezası verilmesine oybirliği ile karar verildi. Ayrıca, kamu alım ihalelerinde ortaya çıkan danışıklı teklif verme gibi rekabet karşıtı eylemlere son verilmesi gerektiğine oybirliği ile kara verildi.’

Uğur DÜNDAR - Sadi ÖZDEMİR  
01.04.2005 tarihli haberidir.

Ürün Galerisi Bulunmamaktadır.
Video Bulunmamaktadır.